5 kwietnia, 2016
Sałatki i surówki z kapusty

Rodzina kapust jest bardzo liczna. Najpopularniejszymi jej przedstawicielami są w kuchni polskiej: kapusta głowiasta biała i czerwona, kapusta włoska, brukselka oraz od niedawna goszcząca na naszych stołach kapusta pekińska. Kapusta jest doskonałym źródłem witaminy C (kapusta kwaszona jest nazywana polską cytryną), witamin z grupy B oraz witamin A, E, K i P. Zawiera również sole mineralne: magnez, siarkę, arsen (nieliczne źródło tego pierwiastka). Ponieważ 100 g kapusty dostarcza tylko około 40 kalorii, powinny ją jadać osoby otyłe. Sok ze świeżej kapusty leczy chorobę wrzodową, a z uwagi na zawartość żelaza jest polecany dla osób anemicznych. Do wyciskania soku z kapusty nadaje się świetnie sokowirówka. Sok z kwaszonej kapusty jest polecany do leczenia „kaca”, a medycyna ludowa zaleca kompresy z kwaszonej kapusty do leczenia odmrożeń. Niestety, kapusta powoduje wzdęcia i wytwarza gazy, w związku z czym szkodzi osobom z wrażliwym przewodem pokarmowym oraz „wątrobiarzom”. Kapusta kwaszona jest łatwiej strawna. Najdelikatniejsza jest kapusta włoska, natomiast kapusta czerwona z uwagi na ostrzejszy smak najlepiej nadaje się na sałatki. Kapustę pekinską jada się przede wszystkim na surowo. Zbiór tej kapusty odbywa się późną jesienią; co jest wielką jej zaletą, ze względu na niewielkie ilości w tym okresie świeżych, zielonych warzyw.
Surówka z białej kapusty ze śmietaną
1/2 główki kapusty (ok. 1/2 kg), sól, 1 nieduża cebula, 1 łyżka posiekanego koperku, 1/3 szklanki śmietany, cukier, sok z cytryny
Kapustę obrać z wierzchnich liści, opłukać, poszatkować, osolić, pozostawić na 10 minut. Cebulę obrać, posiekać, dodać do kapusty. Koperek wymieszać ze śmietaną. Kapustę przyprawić do smaku cukrem, sokiem z cytryny i polać smietaną. Podawać jako dodatek do dań podstawowych, np. do zapiekanego makaronu.
Surówka z białej kapusty z olejem
1/2 główki kapusty (ok. 1/2 kg), sól, 1 nieduża cebula, 1 marchew, pieprz, sok z cytryny, 2-3 łyżki oleju
Kapustę obrać z wierzchnich liści, opłukać, poszatkować, osolić, pozostawić na 10 minut. Cebulę obrać, posiekać. Marchew umyć, obrać, opłukać, zetrzeć na tarce. Cebulę i marchew dodać do kapusty. Przyprawić do smaku pieprzem, sokiem z cytryny, wymieszać z olejem. Podawać jako dodatek do dań podstawowych, np. do placków ziemniaczanych.
Surówka z białej kapusty z majonezem
1/2 główki kapusty (ok. 1/2 kg), sól, 1 ogórek, 2 winne jabłka, 1/2 niedużego selera, 1-2 czerwone papryki (świeże lub marynowane), 2-3 łyżki majonezu, cukier, posiekana natka pietruszki
Kapustę obrać z wierzchnich liści, opłukać, poszatkować, osolić pozostawić na 10 minut. Ogórek, jabłka, seler umyć, obrać, zetrzeć na tarce. Paprykę umyć, wydrążyć, pokroić w cienkie paski. Wszystkie składniki wymieszać z majonezem. Przyprawić do smaku solą, cukrem, posypać natką. Podawać jako dodatek do dań podstawowych, np. z odsmażonymi kopytkami.
Sałatka z białej kapusty z olejem
1/2 główki kapusty (ok. 1/2 kg), sól, cukier, sok z cytryny, 1 cebula, 2-3 łyżki oleju
Kapustę obrać z wierzchnich liści, opłukać, poszatkować, posypać solą cukrem, skropić sokiem z cytryny i wodą. Ogrzewać około 10 minut stale mieszając, aż nieco zwiędnie i zmięknie. Ostudzić, wymieszać z drobno pokrojoną cebulą i olejem. Podawać do potraw mięsnych, rybnych, mącznych.
Sałatka z białej kapusty ze śmietaną
1/2 główki kapusty (ok. 1/2 kg), sól, 1 cebula, cukier, sok z cytryny, kilka łyżek śmietany, 1 łyżka musztardy
Kapustę obrać z wierzchnich liści, opłukać, poszatkować, ugotować w osolonej wodzie, odcedzić, dodać drobno pokrojoną cebulę. Przyprawić do smaku solą, cukrem, sokiem z cytryny i wymieszać ze śmietaną roztartą z musztardą. Podawać do duszonego mięsa, smażonych ryb.
Kwaszona kapusta z kminkiem
1/2 kg kapusty, 2 jabłka, 1 łyżeczka kminku, cukier, (2-3 łyżki oleju)
Kapustę drobno posiekać. Jabłka umyć, obrać, zetrzeć na tarce z dużymi otworami, wymieszać z kapustą. Dodać sparzony wrzątkiem kminek, cukier i ewentualnie olej. Podawać do mięs smażonych, duszonych, ryb smażonych.
Kwaszona kapusta z żurawinami
1/2 kg kapusty, 2 jabłka, 1-2 łyżki żurawin, cukier, (jogurt lub śmietanka)
Kapustę drobno posiekać. Jabłka umyć, obrać, zetrzeć na tarce z dużymi otworami, wymieszać z kapustą, dodać żurawiny. Przyprawić do smaku cukrem i ewentualnie jogurtem lub śmietanką. Podawać do mięs smażonych, duszonych, ryb smażonych.
Kwaszona kapusta z chrzanem
1/2 kg kapusty, 2 jabłka, 1 cebula, 2 łyzki utartego chrzanu, 3-4 łyzki majonezu
Kapustę drobno posiekać. Jabłka umyć, obrać, zetrzeć na tarce z dużymi otworami. Cebulę obrać, posiekać. Wszystkie składniki wymieszać, dodać chrzan i majonez. Podawać do mięs smażonych, duszonych, ryb smażonych.
Kwaszona kapusta z marchwią
1/2 kg kapusty, 1 cebula, 1 marchew, 2-3 łyżki oleju, sól, pieprz, posiekana natka pietruszki
Kapustę drobno posiekać. Cebulę obrać, posiekać. Marchew umyć, obrać, opłukać, zetrzeć na tarce z małymi otworami. Wszystkie składniki wymieszać z olejem. Przyprawić do smaku solą, pieprzem. Posypać natką. Podawać do różnych mięs smażonych, duszonych, ryb smażonych.
Kwaszona kapusta z pomarańczą
1/4 kg kapusty, 1 duża pomarańcza, 1 łyżka rodzynków, 1 łyżka posiekanych orzechów włoskich, 3-4 łyżki majonezu, posiekana natka pietruszki
Kapustę drobno posiekać. Pomarańczę obrać, pokroić na małe cząstki. Rodzynki umyć, wszystkie składniki wymieszać, dodać orzechy i majonez. Posypać natką. Podawać do kanapek.
Tagi: alkohole, barista