18 kwietnia, 2016
Sałatki i surówki z ogórków

Ogórki są najdelikatniejsze, gdy spożywa się je nie w pełni dojrzałe. Nie tylko orzezwiają i gaszą pragnienie ale przyczyniają się do szybszego spalania, działają moczopędnie i przeczyszczająco. Ponieważ są niskokaloryczne (100 g ogórka dostarcza 20 kalorii), są wymarzoną jarzyną dla osób, które chcą zeszczupleć. Nie są jednak łatwo strawne; lepiej strawne są ogórki kwaszone. Wartość odżywcza świeżych ogórków jest znikoma, a silnie działający enzym – askorbinaza niszczy witaminę C. Dlatego nie powinno się łączyć świeżych ogórków z warzywami bogatymi w tę witaminę, np. z pomidorami. Ogórki kwaszone, zwłaszcza ich sok, stanowią niezłe źrodło witaminy C. Powstaje ona jako produkt uboczny wytwarzany przez drobnoustroje w czasie kwaszenia. Według medycyny ludowej sok z ogórków pity przez jakiś czas odtruwa organizm, a stosowany w celach kosmetycznych wybiela cerę, ściąga rozszerzone pory, wygładza zmarszczki.
Surówka ze świeżych ogórków
młode ogórki, sól, pieprz, (miód)
Ogórki umyć, obrać, posypać solą, pieprzem lub maczać w miodzie.
Mizeria ze śmietaną
40-50 dag ogórków, sól, cukier, (pieprz), 1 łyżka posiekanego koperku, 1/2 szklanki śmietany
Ogórki umyć, obrać, poszatkować lub pokroić w cienkie plasterki, lekko osolić, osłodzić i ewentualnie posypać pieprzem. Dodać koperek do śmietany i zalać nią ogórki. Podawać jako dodatek do dań podstawowych.
Mizeria z olejem
40-50 dag ogórków, sól, pieprz, (mała cebula), 2-3 łyżki oleju, sok z cytryny lub winny ocet, posiekany koperek lub szczypiorek
Ogórki umyć, obrać, poszatkować lub pokroić w cienkie plasterki, lekko osolić, posypać pieprzem. Można dodać cebulę pokrojoną w cienkie talarki. Wymieszać z olejem. Przyprawić do smaku sokiem z cytryny lub winnym octem, posypać koperkiem lub szczypiorkiem. Podawać jako dodatek do dań podstawowych.
Mizeria z serem (po małopolsku)
40-50 dag ogórków, sól, 1 mała cebula, ok. 15 dag białego sera, pieprz, 1/2 szklanki śmietany, 1 łyżka posiekanego koperku
Ogórki umyć, obrać, poszatkować lub pokroić w cienkie plasterki, osolić. Po kilku minutach odlać sok, dodać cebulę pokrojoną w cienkie talarki, wymieszać z pokruszonym serem, posypać pieprzem, wymieszać ze śmietaną, posypać koperkiem. Podawać z pieczywem na drugie śniadanie lub kolację.
Surówka z ogórków i rzodkiewek
40 dag ogórków, 2 pęczki młodych rzodkiewek, 1 pęczek młodych cebulek, posiekany koperek, śmietana, sól, cukier
Ogórki umyć, obrać, pokroić w drobną kostkę. Rzodkiewki i cebulki ze szczypiorem opłukać, cienko poszatkować. Dodać koperek. Wszystkie składniki wymieszać ze śmietaną. Przyprawić do smaku solą, cukrem. Podawać jako dodatek do dań podstawowych lub z pieczywem na drugie śniadanie.
Surówka z ogórków i rzodkwi
40 dag ogórków, 1 rzodkiew, szczypior, śmietana, sól, cukier
Ogórki umyć, obrać, poszatkować lub pokroić w cienkie plasterki. Rzodkiew wyszorować, obrać, zetrzeć na tarce z dużymi otworami. Szczypior opłukać, posiekać. Wszystkie składniki wymieszać ze śmietaną. Przyprawić do smaku solą, cukrem. Podawać jako dodatek do dań podstawowych lub z pieczywem na drugie sniadanie.
„Łódeczki” z ogórków
4 średnie ogórki, 1 pęczek rzodkiewek, 1 pęczek szczypiorku, 1 jajo (ugotowane na twardo), majonez lub śmietana, sól, 1 główka sałaty
Ogórki umyć, obrać, przekroić wzdłuż, wydrążyć. Rzodkiewki i szczypiorek opłukać, drobno posiekać. Jajo obrać, posiekać. Wszystkie składniki wymieszać z gęstym majonezem lub śmietaną. Przyprawić do smaku solą. Napełnić „łódeczki”. Podawać jako przekąskę, ułożone na opłukanych liściach sałaty.
Surówka z ogórków małosolnych
4 ogórki małosolne, posiekany koperek
Ogórki umyć (można obrać ze skórki), podzielić wzdłuż na cztery części, posypać koperkiem. Podawać do wędlin, mięs pieczonych.
Surówka z ogórków kwaszonych
4 jędrne ogórki kwaszone
Ogórki umyć, obrać ze skórki, podzielić wzdłuż na dwie lub cztery części. Podawać do potraw mięsnych.
Ogórki kwaszone z majonezem
4 jędrne ogórki kwaszone, 4-6 łyżek majonezu, 1 łyżka posiekanego koperku
Ogórki obrać, pokroić w kostkę, wymieszać z majonezem, posypać koperkiem. Podawać do potraw mięsnych.
Ogórki kwaszone z olejem
4 jędrne ogórki kwaszone, 1 większa cebula, 1 jabłko, 2-3 łyżki oleju, sól, cukier
Ogórki, cebulę, jabłko umyć, obrać, zetrzeć na tarce z dużymi otworami lub pokroić w paseczki. Wymieszać z olejem. Przyprawić do smaku solą, cukrem. Podawać do potraw mięsnych, ryb smażonych.
Tagi: ogród, zioła