HomeSurówki i sałatki z warzyw Sałatki i surówki z sałaty

Sałatki i surówki z sałaty

Posted in : Surówki i sałatki z warzyw on by : admin Tagi: , ,

W Polsce jest uprawianych kilka odmian sałaty: masłowa, krucha, rzymska, listkowa, szparagowa lub łodygowa (głąbiki krakowskie). Wszystkie odmiany sałaty zawierają witaminy (z wyjątkiem witamin D i K) oraz bogaty zestaw soli mineralnych, jak potas, mangan, magnez. Ponieważ w skład sałaty wchodzi aż 93% wody, jest ona niskokaloryczna (100 g sałaty dostarcza 12 kalorii) i orzeźwiająca. Wszystkie odmiany sałaty przyrządza się jednakowo. Listki głąbików krakowskich obrywa się, a łodyżki przeznacza do gotowania. Liście sałaty wymagają bardzo starannego mycia. Należy myć każdy liść oddzielnie pod bieżącą wodą, a jeśli są mocno zanieczyszczone, umyte parzyć wrzącą wodą, co oczywiście pogarsza smak sałaty i zmniejsza jej wartość odżywczą. Sałatę jada się jako dodatek do dań gorących, ale również może ona być składnikiem surówek, uzupełnieniem kanapek, a nawet odpowiednio przyrządzona może stanowić przystawkę przed obiadem.
Sałatę wczesną wiosenną podaje się najczęściej w ilości 2-3 główki na 4 porcje. Sałata gruntowa, która osiąga czasem wielkość małej główki kapusty, wystarcza na 4 porcje.

Sałata bez przypraw

Główkę sałaty podzielić na pojedyncze liście, odrzucając liście zgniecione, sczerniałe, przywiędłe. Każdy liść umyć pod bieżącą wodą, osączyć na sicie lub w suchej czystej ściereczce (nie wyciskać). Liście używać jako dodatek do kanapek i element dekoracyjny wielu potraw.

Sałata ze śmietaną lub jogurtem
2-3 główki sałaty, 1/3 szklanki śmietany lub 1/2 szklanki jogurtu, sól, cukier, sok z cytryny

Liście sałaty umyć, osączyć, ułożyć w salaterce. Śmietanę lub jogurt przyprawić do smaku solą, cukrem, sokiem z cytryny. Wymieszać z sałatą. Podawać do dań podstawowych.

Sałata z czosnkiem i olejem
2-3 głowki sałaty, 4 ząbki czosnku, 2 łyżki oleju, sól, pieprz, sok z cytryny

Liście sałaty umyć, osączyć, ułożyć w salaterce. Czosnek rozetrzeć z olejem, solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Sosem polać liście sałaty. Podawać do potraw mięsnych.

Sałata z rzodkiewkami i szczypiorkiem
2-3 główki sałaty, 1 pęczek rzodkiewek 1/3 szklanki śmietany, sól, cukier, sok z cytryny, 1-2 łyżki posiekanego szczypiorku.

Liście sałaty umyć, osączyć, ułożyć w salaterce. Rzodkiewki umyć, odciąć listki i cienkie korzonki pokroić w cienkie plasterki. Sałatę lekko wymieszać z rzodkiewkami i polać śmietaną przyprawioną do smaku solą, cukrem, sokiem z cytryny. Posypać szczypiorkiem. Podawać do dań podstawowych i z wędliną na kolację lub drugie śniadanie.

Sałata z ogórkiem i pomidorami
2-3 główki sałaty, 1 mały ogórek, 1-2 pomidory, 2-3 łyżki majonezu, sól, cukier, sok z cytryny, (1 łyżka śmietany), 1 łyżka posiekanego koperku

Liście sałaty umyć, osączyć, ułożyć w salaterce. Ogórek umyć, obrać (ogórków typu „węże” nie trzeba obierać) pokroić w cienkie talarki. Pomidory umyć, pokroić w ćwiartki (ósemki), lekko wymieszać z sałatą. Majonez przyprawić do smaku solą, cukrem, sokiem z cytryny i ewentualnie śmietaną, wymieszać z sałatą. Posypać koperkiem. Podawać jako samodzielne danie na kolację.

Sałata z jajami
2-3 główki sałaty, 1/2 szklanki śmietany, sól, cukier, sok z cytryny, 1 łyżka posiekanego koperku, 2 jaja (ugotowane na twardo)

Liście sałaty umyć, osączyć, ułożyć w salaterce. Śmietanę przyprawić do smaku solą, cukrem, sokiem z cytryny, dodać koperek. Polać sałatę śmietaną. Jaja obrać, podzielić na cząstki. Przybrać sałatę cząstkami jaj. Podawać do dań podstawowych, na kolację lub drugie śniadanie.

Sałata z pomarańczą i serem
2-3 główki sałaty, 2 jaja (ugotowane na twardo), 1 pomarańcza, 2-3 łyżki majonezu, 1 łyżeczka musztardy, sól, cukier puder, sok z cytryny, 5 dag sera edamskiego lub goudy

Liście sałaty umyć, osączyć, ułożyć w salaterce. Jaja obrać, podzielić na cząstki. Pomarańczę umyć, obrać, podzielić na 1/2 cząstki. Jaja i pomarańczę ułożyć na liściach sałaty, polać majonezem wymieszanym z musztardą, przyprawionym do smaku solą, cukrem pudrem, sokiem z cytryny. Posypać utartym serem. Podawać jako przystawkę.

Sałata z rokpolem
2-3 główki sałaty, sól, 10 dag sera rokpol, 2 łyżki octu winnego lub soku z cytryny, 4 łyżki oleju, pieprz

Liście sałaty umyć, osączyć, pokroić na cienkie paski, osolić. Ser rozgnieść widelcem, dolewając stopniowo ocet winny lub sok z cytryny, wymieszać z olejem, przyprawić do smaku pieprzem. Sosem serowym polać liście sałaty i wymieszać. Podawać jako przystawkę.

Twarożek na liściach sałaty
kilka liści sałaty, 1 pęczek rzodkiewek, 1 pęczek młodych cebulek, 20 dag twarożku, posiekany szczypiorek, sól, cukier, (2-3 łyżki śmietany)

Liście sałaty umyć, osączyć, ułożyć na półmisku. Rzodkiewki, cebulki umyć, oczyścić, drobno posiekać. Wymieszać z twarożkiem, dodać szczypiorek. Przyprawić do smaku solą, cukrem. Jeśli masa jest za gęsta dodac śmietanę. Podawać na liściach sałaty na śniadanie lub na kolację.

Sałata z orzechami
2-3 główki sałaty, 2-3 orzechy włoskie, 1/3 szklanki słodkiej śmietanki, cukier puder

Liście sałaty umyć, osączyć, ułożyć na salaterce. Orzechy niezbyt drobno posiekać, dodać do śmietanki, przyprawić do smaku cukrem pudrem. Wymieszać z sałatą. Podawać do potraw z cielęciny.

Sałata z pomarańczami
2-3 główki sałaty, 2 pomarańcze, 4 łyżki oleju, 1 łyżka octu winnego lub soku z cytryny, 1 łyżeczka musztardy, sól, pieprz

Liście sałaty umyć, osączyć, pokroić na kilka części. Przybrać plasterkami jednej pomarańczy, zalać sokiem z drugiej pomarańczy wymieszanym z olejem, octem winnym lub sokiem z cytryny i musztardą, przyprawionym do smaku solą, pieprzem. Podawać do potraw z białego mięsa, żółtego sera.

Surówka z sałat zimowych
1/2 główki sałaty, 1 główka endywii, 1 cykoria, kilka listków jarmużu, 1 jabłko, sól, cukier, pieprz, sok z cytryny, 1/2 szklanki majonezu, 1 łyżka posiekanych migdałów lub posiekanej natki pietruszki

Liście sałaty, endywii, cykorii i jarmużu umyć, osączyć, pokroić w niewielkie kawałki. Jabłko umyć, obrać, pokroić w cienkie plasterki, wszystkie składniki wymieszać. Przyprawić do smaku solą, cukrem, pieprzem, sokiem z cytryny. Wymieszać z majonezem. Posypać migdałami lub natką. Podawać do potraw mięsnych.

Surówka z kwaszonych łodyżek głąbików krakowskich
20 dag kwaszonych łodyżek głąbików, 2 cebule, 1 jabłko, 2 ząbki czosnku, sól, cukier, pieprz, 3-4 łyżki oleju, posiekana natka pietruszki

Głąbiki wyjąć z zalewy, pokroić w poprzek. Cebule, jabłko, czosnek obrać, drobno posiekać. Wymieszać z głąbikami. Przyprawić do smaku solą, cukrem, pieprzem, olejem. Posypać natką. Podawać do potraw mięsnych zwłaszcza smażonych.