HomeSurówki i sałatki z warzyw Sałatki i surówki z papryki

Sałatki i surówki z papryki

Posted in : Surówki i sałatki z warzyw on by : admin Tagi: , ,

Jeszcze 45 lat temu papryka była w polskiej kuchni czymś zgoła egzotycznym. Dziś spowszechniała. Dzięki uprawom papryki pod folią, sezon na nią się wydłużył. Papryka należy do grupy warzyw bogatych w witaminę C i jednocześnie jest pozbawiona enzymu askorbinazy, przyspieszającego rozkład tej witaminy podczas gotowania, duszenia, a nawet odgrzewania. Zawiera znaczne ilości żelaza i karotenu, a przy tym jest niskokaloryczna (100 g papryki dostarcza 27 kalorii), a więc stanowi wspaniały produkt dla osób odchudzających się. Od zawartości kapsaicyny i związków jej pokrewnych zależy łagodność lub ostrość papryki. Papryka jest wykorzystywana w lecznictwie do produkcji maści, kremów, plastrów. Spożywana regularnie obniża ciśnienie krwi, chroni przed zwapnieniem naczyń krwionośnych, wzmaga perystaltykę jelit, lecz spożywana w nadmiarze może podrażnić żołądek. W krajach bałkańskich papryka jest uważana za lek na długowieczność.

Papryka

Papryka

Istnieje wiele odmian uprawianej u nas papryki: słodka (odmiany polska i amerykańska), półsłodka (odmiana węgierska), ostra (bronowicka ostra – odmiana polska, odmiana węgierska). Ponadto w handlu występuje papryka o maleńkich owocach i bardzo ostrym, palącym smaku o nazwie pieprzu tureckiego lub czuszki, wykorzystywana jako przyprawa.
Papryka znajduje szerokie zastosowanie do przyrządzania surówek i sałatek oraz jako element dekoracyjny do zimnych potraw o kontrastującym kolorze.
Ponieważ skórka papryki jest ciężko strawna, osobom chorym na wątrobę i dolegliwości przewodu pokarmowego podaje się paprykę bez skórki. W tym celu piecze się paprykę w piekarniku, obracając ją w różne strony. Kiedy skórka brązowieje, szybko przekłada się paprykę do garnka i przykrywa pokrywką na kilka minut, aby się „zaparzyła”. Następnie obiera się paprykę ze skórki, usuwa szypułkę i gniazda nasienne, płucze w zimnej wodzie. Poza walorami zdrowotnymi, pieczona papryka ma doskonały smak.

Surówka z papryki
4 papryki, olej, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, sól, cukier

Papryki umyć, wydrążyć, pokroić w cienkie krążki, skropić olejem i sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym. Przyprawić do smaku solą, cukrem. Podawać jako dodatek do dań podstawowych.
Uwaga. Surówkę tę można również przygotować z papryki pieczonej, pokrojonej w kawałki.

Surówka z papryki z cebulą
4 papryki, 1 cebula, 1 ząbek czosnku, sól, olej, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, cukier, mielona papryka

Papryki umyć, wydrążyć, pokroić w cienkie krążki. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę. Czosnek rozetrzeć z solą, dodać olej, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, cukier, mieloną paprykę. Wymieszać z papryką i cebulą. Podawać do potraw mięsnych tłustych.

Surówka z papryki i ogórków
4 czerwone pomidorowe papryki, 1 duży świeży lub małosolny ogórek, olej, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, sól, pieprz, 2 jaja (ugotowane na twardo), posiekany koperek

Papryki umyć, wydrążyć, pokroić w paseczki. Ogórek umyć, obrać, przekroić wzdłuż, a następnie pokroić na półkrążki. Wymieszać paprykę z ogórkiem, dodać olej i sok z cytryny lub kwasek cytrynowy. Przyprawić do smaku solą, pieprzem. Jaja obrać, posiekać. Posypać surówkę jajami i koperkiem. Podawać do potraw mięsnych, rybnych, mącznych.